Több mint pánikgomb
Korszerűsített házi segítségnyújtás az I. kerületben
Az I. kerület lakosságának közel harmadát 60 év feletti polgárok alkotják, ezért az Önkormányzat kiemelt feladatának tekinti az idősekről való gondoskodást, amelynek egyik formája a jelzőrendszeres házi segítségnyújtás. A Budavári Szociális és Gyermekjóléti Szolgáltatási Központ látja el ezt a feladatot. Korábban 50 db - a mai kor technikai feltételeihez képest - elavult készülékkel rendelkezett az intézmény.
2016. július 1-jétől ezeket a készülékeket korszerű mobil eszközzel váltják ki. Az SOS segélyhívó sokkal több, mint egy egyszerű pánikgomb. A beépített SIM kártya segítségével kétirányú adat- és hangkommunikációra képes, amely az SOS gomb megnyomásával azonnal a 0-24 órás diszpécserközpontba jelez. Rendelkezik egy beépített GPS jeladóval, így kültéren és beltéren, is pontos helymeghatározásra képes. Rendelkezik egy ún. elesés érzékelővel, melynek köszönhetően az eszköz érzékeli a zuhanást, vagy a hirtelen sebesség változást és ezt követően automatikus riasztást küld a központba. Azonnali reagálást, segítségnyújtást tesznek lehetővé, ezáltal akár életeket menthetnek meg.
(A GSM, GPS, GPRS technológiával lehetővé teszi a gyors és hatékony segítségnyújtást.)
A készülékeket az Önkormányzat bérbe veszi és kihelyezi az arra rászoruló, főként idős polgárok részére. Kihelyezésüket minél szélesebb körben szeretnék megvalósítani, ezért az intézmény kapacitását az eddigi 50 főről 200 főre emelik fel 2016. július 1-jétől. A készülékek havi bérleti díja 2.500 Ft ez az összeg azonban jövedelemtől függően csökkenhet.
A 24 órás diszpécserszolgálatot Az SOS Központ biztosítja, a Szociális Központ pedig a gondozói szolgálatot látja el. Ha súlyos baleset történik, vagy válságos helyzet alakul ki, akkor a diszpécser központ azonnal indítja a mentőszolgálatot, értesíti a hozzátartozókat. Ha a probléma megoldásához gondozói segítségre van szükség, akkor az önkormányzat munkatársai 30 percen belül megérkeznek az idős ember otthonába. Mivel a több kihelyezett készülék több riasztást feltételez, ezért a Szociális Központ riasztható gondozói létszámát megnövelték, és folyamatosan az igényekhez alakítják, erre a célra az önkormányzat 2016-os költségvetésében az év hátralévő részére plusz 5 millió forintot különített el.